Szászberek, Újszász, Tápiógyörgye
2023. május 1.
Május elsejére gyönyörű időt jósoltak, így úgy döntöttem, folytatom a kastélytúrát. Az eredeti terv az volt, hogy Újszászon nézek meg két Orczy-kastélyt, de amikor a térképet megnéztem, kiderült, hogy Szászberek is a közelben van, így úgy döntöttem, mindhárom kastély belefér az időmbe. (Végül még egy negyedik is belefért.) A 7.20-as egri busszal indultam, sajnos éppen Szászberek előtt, Szolnokon tartott pihenőt a sofőr, így álltunk 30 percet. Ezután viszont már hamar odaértünk, 9.41-kor szálltam le Szászberek alsó nevű megállóhelyen. Innen besétáltam a központba, megnéztem a tornácos községházát és a 2003-ban felszentelt, modern vonalvezetésű katolikus templomot. Innen néhány méterre áll a Kohner-kastély, amit most iskolának használnak. Természetesen nem volt nyitva, de az épület egészen közel van az úthoz, így le tudtam fényképezni. (Részletes leírás és több kép itt.)
Szászberek egyébként egy alig 960 fős kis település Jász-Nagykun-Szolnok vármegyében, első írásos említése 1435-ből származik, később mezővárosi rangot kapott, de a török időkben elnéptelenedett. Még 1828-ban is lakatlan pusztaként utalnak rá egy írásban. Az addig Besenyszöghöz tartozó külterület 1950 óta önálló község.
Községháza
Kisboldogasszony Római Katolikus Templom
Kastély és kastélypark
Kohner-kastély
Ezután végigmentem a Kossuth utcán, és éppen elértem a buszt, ami néhány perc alatt átvitt Újszászra. Vagyis csak a 32-es út elágazásáig, onnan gyalog sétáltam be a városba.
Újszász egy 5700 fős kisváros, helyén már a római korban létezett egy szarmata település. Első okleveles említése 1347-ből származik, ekkor már kőtemploma van. A 15. század elején már jászok lakják, a tizenötéves háború idején elnéptelenedett, majd a lakatlan terület az 1720-as években került az Orczí-család birtokába. Ők majorsági uradalmat építettek ki, cselédeket telepítettek ide, majd kápolnát is emeltek, ami körül egy település kezdett kialakulni. Két kastélyt is építettek a településen, az elsőt az 1830-as években, ezt néztem meg először.
A város szélén, az Akácfa utca végén áll az első Orczy-kastély, amelyet az új megépítése óta régi vagy kis kastélynak neveznek a helyiek. Ma idősek otthonaként működik, ezért a portán megígértem, hogy nem megyek be az épületbe és senkit sem fényképezek le. (Részletes leírás és több kép
itt.)
Ennél a kereszteződésnél tett le a busz
Úton Újszászra
Az otthon bejárata
Kastélypark
Orczy-kastély
A kastély a park felől
Angolpark
Ezután a Kastély úton begyalogoltam a központba, lefényképeztem a monumentális katolikus templomot. (Több kép és részletes leírás
itt.)
Artézi-kút, háttérben a templom tornya
Szent István király katolikus templom
A nyugati homlokzat
A templom belső tere
Kossuth utca, háttérben a templom, jobbra a plébánia
Ezután megkerestem a másik Orczy-kastélyt. Közben lefényképeztem a Városházát, a Református templomot és a vasútállomást.
Városháza
Református templom
Vasútállomás
A vasúti sínek túloldalán egy gyönyörű park kellős közepén áll a második Orczy-kastély. Ez is egészségügyi intézményként működik, (pszichiátriai és szenvedélybetegeket gondoznak itt), de itt is engedélyt kaptam, hogy kívülről lefotózzam az épületet. Részletes leírás és több kép
itt.)
Kastélypark
Orczy-kastély
Ezután visszamentem a vasútállomásra. 13.22-kor indult a vonat Pestre, ezzel átmentem a szomszéd faluba, Tápiógyörgyére.
Tápiógyörgye egy kb. 3500 fős község Pest vármegyében. Első írásos említése 1220-ból származik, a tatárjáráskor, majd a 15 éves háború során újra elnéptelenedett, ezután felvidéki palócok és szlovákok költöztek ide. Az 1860-as években a Táfler-Györgyey-család megvásárolta a birtokot, és 1892-ben felépítették a kastélyukat.
Néhány perc alatt átért a vonat, végigsétáltam az Ady Endre utcán, át a Tápió folyó hídján (partján a Nepomuki Szent János szoborral), majd a Béke útján a főtérre értem. A Szent Anna templom mögött meg is találtam a kastély bejáratát. Mivel a Györgyey-kastély ma szociális otthon, csak a parkja látogatható, az épület nem. A portás szívesen mesélt volna a kastélyról, de sajnos csak annyi időm volt, hogy körbefényképezzem az épületet, és már rohantam is vissza az állomásra. (Részletes leírás és több kép a kastélyról
itt.)
Újszász, vasútállomás
Tápiógyörgye, vasútállomás
A Tápió folyó Nepomuki Szent János szobrával
Falumúzeum
Főtér
Szent Anna templom
Szent Anna templom
Györgyey-kastély
Kastélypark a tóval
A kastély a parkból nézve
Szó szerint futva értem el a vonatot, szerencsére késett néhány percet, a jegyet már a vonat lépcsőjén vettem meg felszállás közben az applikáción keresztül. Néhány perc alatt átértünk a szomszéd községbe, Tápiószelére. Itt sajnos elég messze volt a központ az állomástól, ráadásul a Blaskovich-kastély, ami ma múzeumként működik, zárva volt, és a rengeteg fától még kívülről sem tudtam lefényképezni, így ide még vissza kell még jönnöm. Viszont nyitvatartási időben belülről is meg lehet majd nézni, ellentétben a többi (ma megnézett) kastéllyal, amelyekben szociális otthon működik, így nem lehet bemenni. Visszafelé már nem sok időm volt a vonatig, így stoppoltam, egy idős bácsi fel is vett, nagyon csodálkozott, milyen messziről eljöttem, hogy megnézzem a kastélyt. A 15.23-as vonattal indultam vissza Szolnokra,
Tápiószele, vasútállomás
A kastély bejárata
A fák mögött a kastély
Szolnokra 15.55-kor érkeztünk, így volt egy órám az egri busz indulásáig, úgy döntöttem, hogy gyalog megyek át a vasútállomásról a buszállomásra. Végigsétáltam a főutcán, találtam egy szép kis parkot, ott olvastam a gyönyörű napsütésben, aztán a 17.10-es busszal hazajöttem. 18.49-re értem Csongrádra, mielőtt hazamentem, még elmentem egy kicsit biciklizni.
Szolnok, vasútállomás
Víztorony
Források:
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése